Digitális panorámaröntgen
Gyermekfogászat
Babák, gyermekek fogászati ellátása
Örök kérdés, mikor is kezdjük el a gyermekeinknél szájápolást. A kicsik nem mindig fogadják örömmel a fogkefét, de ezeket a szokásokat érdemes idejében kialakítani, hogy megelőzzük a később visszavonhatatlan következményekkel járó, maradó fog szuvasodását.
A korai szájhigiénés nevelés során ún. beszoktató programmal várjuk a gyermekeket. Ennek során először csak eljönnek a szülővel a rendelőbe, de kezelés még nem történik.
Következő alkalommal be is ülnek a székbe és megnézzük a fogakat. Ekkor már jutalom is jár, apró ajándék formájában. Ha szükség van valamilyen kezelésre, a bizalom megnyerése után sokkal könnyebben kezelhetjük gyermekét, hiszen így a látogatás a „doktor néninél” inkább válhat kalanddá és „bátorság próbává” mint kínszenvedéssé, gyermeknek és szülőnek egyaránt.
A gyermekek fogászati ellátását a szaktudást, türelmet és gyermekbarát környezetet kíván, ebben a területen jártas kollégánk nyújt segítséget, így már a legkisebb kortól végzünk barázdazárást, szuvas tejfogak kezelését.
Koronák, hídpótlások
Az erősen roncsolódott fogak helyreállításáért
A koronák és hídpótlások rögzített fogművek, amelyekkel a rágás teljes értékűvé válik. Anyagát tekintve két nagyobb csoportba oszthatóak: fémvázra égetett kerámia, illetve cirkóniumoxid vázra égetett kerámia. A két eljárás között élettartam és megbízhatóság tekintetében ugyan nincs különbség, az utóbbi eljárás azonban hipoallergén tulajdonságai mellett esztétikusabb megjelenést biztosít.
Hídról abban az esetben beszélhetünk, ha a pótlás egyben foghiányt is áthidal. Ennek pillérei lehetnek a páciens saját fogai, vagy az azokat pótló implantátumok.
Rendelőnkben nagy hangsúlyt fektetünk a precíz, pontos és gyors munkavégzésre. Erre felkészült fogtechnikusaink, a legújabb műszerekkel felszerelt fogtechnikai laboratórium, és a hazánkban még kevésbé alkalmazott, de nálunk elérhető legmodernebb eljárások adnak lehetőséget.
Betétek
Segítség a nagyobb mértékű foghiányok pótlására
Olyan esetekben, amikor a fog jelentős része károsodott, betéttel (ezt nevezzük inlay-nek, amennyiben a fog csücskeit is pótolja, onlay-nek) állítjuk helyre. Anyaguk alapján készülhetnek arany ötvözetből, kerámiából vagy műanyagból. A fog hiányzó részét kiegészítő inlay laboratóriumi körülmények között készül, ezáltal erősebb és jóval tartósabb a hasonló méretű hagyományos töméseknél és jóval kevesebb foganyag feláldozásával jár, mint egy korona készítése.
A fogszuvasodás illetve a régi tömés eltávolítása után a fog üregét meghatározott szempontok szerint alakítjuk ki, majd a fogról precíz lenyomatot veszünk. A betét fogtechnikai laboratóriumban készül a lenyomatok alapján. A laboratóriumi munka elkészültéig a fogat ideiglenes töméssel látjuk el. A betét elkészültével az ideiglenes tömést eltávolítjuk és a betétet rögzítjük. Az eljárás legalább két alkalmat vesz igénybe.
A legnagyobb precizitás érdekében a legmodernebb Aquasil/Dentsply terméket használjuk lenyomatvétel során, a fogtechnikai laboratóriumban pedig a GC Gradia anyagot részesítjük előnyben.
Implantátumok
Hiányzó fogak pótlása titán műgyökérrel
A műgyökér behelyezését alapos tervezés előzi meg, a beavatkozás pedig teljes mértékben fájdalommentes. Helyi érzéstelenítés után készítjük elő a területet, ahová a steril műgyökér egyszerűen becsavarható. A seb zárása után alapos eligazítás következik, majd a gyógyulási idő után az implantátum megterhelhetővé válik, azaz elkészülhet rá a fogpótlás, a „Koronák, hídpótlások” részben leírtaknak megfelelően. Néhány esetben lehetőség nyílik az azonnali implantációra, ilyenkor azonnal megterhelik a műgyökeret, és egy ideiglenes koronát készítenek az implantátumba illeszkedő fejre.
Klinikánkon ezeket a kíméletes műtéti beavatkozásokat gyakorlott, szájsebészetben és implantációban jártas kollégáink végzik, akik több, csúcsminőségű implantátum közül segítenek kiválasztani az Önnek leginkább megfelelőt.
Fogszabályozás
Az egészséges és esztétikus fogsorért
Gyermekeknél az első vizsgálatokat már a tejfogak előtörése után érdemes elkezdeni. Kivehető készülékekkel történő valódi fogszabályozással pedig már a fogváltás időszakában (ekkor a tejfogak mellet már maradandó fogak is vannak) érhetünk el szép eredményeket. Miután maradó fogakra cseréltük tejfogainkat többnyire már csak rögzített fogszabályzóval számolhatunk, legyen szó gyermekről, vagy felnőttről. Fogászati szempontból gyakorlatilag mindenki felnőttnek számít, akinek állcsontjai már nincsenek fejlődésben, és túl van – a bölcsességfogakat leszámítva – a fogváltáson.
A napjainkban felnőtt korban is egyre gyakoribb fogszabályozás nincs életkorhoz kötve, hiszen sokszor egy esztétikai eltérés (torlódás, váratlan helyen előbukkanó fogak) csak érettebb korban kezdi el zavarni a pácienst. Esetleges rágóízületi eltérések sem kerülnek szem elé korábban, amelyekre szintén megoldást jelenthet a fogszabályzó kezelés.
Az ilyen esetekben használható rögzített készülékek pedig manapság esztétikusnak mondhatók, a fogszabályzó „tappancsok” készülhetnek kerámiából is, néhány eljárás esetében pedig kerülhetnek akár a fogak belső felszínére is. És hogy mennyi ideig tart egy fogszabályozó kezelés? Ez egyénenként és a fogsor állapotának megfelelően változik, tehát mindig és minden esetben egy konzultáció és alapos tervezés előzi meg az óvatos becslést.
Számos készüléktípus közül választhatunk, ebben mindig segítségünkre lesz a fogszabályozó szakorvos, aki a megfelelő röntgenek, fotók és mintavétel után készít egy hosszú távú kezelési tervet. Készüljünk fel, az igazán látványos és maradandó eredmény érdekében segítenünk kell orvosunk munkáját, alapos tisztítással, nagy odafigyeléssel és nem utolsó sorban kitartással.
Láthatatlan fogszabályozás
Clear aligner
A Clear aligner legnagyobb előnye hogy szinte láthatatlan, így azok számára is előnyös megoldás lehet, akiknek kiemelten fontos az elérhető legesztétikusabb fogszabályozás.
Gyökérkezelés
A gyulladt fogak fájdalommentes gyógyítása
A gyökérkezelés alapvetően fájdalommentes beavatkozás, de figyelembe kell vennünk, hogy a gyulladt fogak érzéstelenítése jóval nagyobb türelmet igényel. Első lépésben teljeskörű röngten vizsgálattal felmérjük az érintett területet, majd az érzéstelenítést követően feltárjuk és kitisztítjuk a gyulladt gyökércsatornákat. Az egyes ülések között jól záró, fertőtlenítő hatású ideiglenes tömést készítünk. A gyulladás elmúltával gyökértömést készítünk, melynek célja a a gyökércsatorna kitöltésével a probléma végleges megszüntetése.
Rendelőnkben X-Smart gépi gyökércsatorna tágító rendszert, és Formatron D10 gyökércsatornahossz-bemérő berendezést használunk a kényelem és a maximális precizitás érdekében.
Esztétikus fogtömések kompozit tömőanyagból
A kisebb mértékű károsodások helyreállításért
Az eljárás legtöbbször érzéstelenítés mellett történik, így tökéletesen fájdalommentes. Az üregalakítás során minimális ép fogszövetet kell eltávolítani annak érdekében, hogy a tömésnek megfelelő tartása legyen. A tömőanyag ebbe az üregbe kerül, ezután fotopolimerizációs technikával, azaz megfelelő hullámhosszú fénnyel való megvilágítás után a megszilárdul. Végül megkapja végleges formáját, és magas fényre polírozzák, hogy ne legyen kellemetlen a nyelvnek, és később se jelentsen gyülekezőhelyet a lepedéknek. Az eljárás egyetlen alkalmat vesz igénybe.
Rendelőnkben az egyik legkorszerűbb, Japánban gyártott, GC Gradia Direct (X) elnevezésű anyagot alkalmazzuk. Orvosaink nagy szakértelemmel, és megelégedéssel használják ezt a típust.